BezpiecznyPacjent.pl
Fundacja Bezpieczny Pacjent działa na rzecz promocji bezpieczeństwa pacjenta, jako podstawowego i niezbędnego fundamentu systemu ochrony zdrowia. Swoje działania fundacja kieruje do personelu medycznego, administracji sektora ochrony zdrowia, do decydentów, a przede wszystkim do pacjentów. Obecnie szkody wyrządzone pacjentom w wyniku błędnej opieki medycznej są dużym i rosnącym globalnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego i są jedną z wiodących przyczyn śmierci i niepełnosprawności na całym świecie. Większości z tych szkód medycznych można uniknąć. W miarę jak kraje dążą do osiągnięcia powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, korzystne efekty poprawy dostępu do usług medycznych mogą zostać osłabione przez nieprawidłową opiekę. Incydenty związane z bezpieczeństwem pacjentów mogą powodować śmierć i niepełnosprawność, a także cierpienie ofiar i ich rodzin. Skutki finansowe uchybień w zakresie bezpieczeństwa są wysokie. Często dochodzi do zmniejszenia zaufania publiczego i wiary w system opieki zdrowotnej, gdy takie incydenty są nagłaśniane.
Fundacja Bezpieczny Pacjent integruje personel medyczny z administracją i decydentami w zakresie organizacji ochrony zdrowia, bo każdy z nas jest potencjalnym pacjentem. Musimy wszyscy zrozumieć, zaakceptować i implementować podstawowe, znane od wielu lat zasady prawidłowo funkcjonującego systemu ochrony zdrowia jakimi są: właściwa i ciągła opieka nad każdym pacjentem, w każdym czasie i każdym miejscu z udziałem interdyscyplinarnego zespołu, w oparciu o praktykę kliniczną opartą na udowodnionych i sprawdzonych faktach naukowych, a także kontrolę jakości oraz informatyzację. W odniesieniu do pacjenta możemy zdefiniować bezpieczeństwo jako proces, który zapewni skuteczną prewencję oraz unikanie bądź przynajmniej minimalizowanie szkód związanych z opieką zdrowotną.
Fundacja była inicjatorem i partnerem merytorycznym Pierwszego Kongresu Interdyscyplinarnego Forum Bezpieczeństwa Pacjenta w dniach 16-17 września 2022 r oraz przypadającego w dniu 17 września 2022 r. Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta. Kulminacyjnym punktem Forum było zaprezentowanie przez Fundację i podpisanie Interdyscyplinarnej Deklaracji Bezpieczeństwa Pacjenta. W myśl tej deklaracji fundacja dąży do stworzenia platformy współpracy pomiędzy środowiskiem medycznym, administracją lokalną i centralną i organizacjami sektora pozarządowego, działającymi w obszarze ochrony i promocji zdrowia.
Aktualności
Sir Liam Donaldson i prof. Janusz Andres na Ministerialnym Forum Bezpieczeństwa Pacjenta w Montreux
Systemy raportowania i analizy zdarzeń niepożądanych w celu poprawy bezpieczeństwa pacjenta.
Raport techniczny i wytyczne.
List otwarty do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego
Wobec medialnych doniesień o możliwych zmianach w odrzuconej przez Sejm RP Ustawie o Jakości i Bezpieczeństwie Pacjenta i ponownym poddaniu Ustawy pod głosowanie, zwracam się do Pana Ministra z apelem o uwzględnienie w procesie tej modyfikacji dokumentu Światowej Organizacji Zdrowia „Globalny Plan Działań na lata 2021–2030
Aby Bezpieczeństwo Pacjenta, podobnie jak podstawowa zasada przysięgi Hippokratesa „przede wszystkim nie szkodzić” mogły być skutecznie realizowane w rzeczywistości, wymagają powszechnego konsensusu i z pewnością nie mogą mieć barw politycznych.
Minął rok od inwazji Rosji na Ukrainę i nadal aktualne jest wsparcie edukacyjno-szkoleniowe pracujących w Polsce anestezjologów z Ukrainy – szczegółowe informacje znajdują się linku W imieniu ZG PTAiIT dziękuję wszystkim Darczyńcom Funduszu wsparcia dla Koleżanek i Kolegów anestezjologów, którzy z powodu wojny musieli opuścić swój kraj
W minionym roku boleśnie odczuliśmy i nadal odczuwamy skutki pandemii i wojny na Ukrainie. Opublikowany raport OECD o sytuacji w ochronie zdrowia w Polsce na tle innych krajów uświadamia mam z jakimi problemami będziemy musieli się zmierzyć.
Zakończony parę dni temu Kongres PTAiIT Interdyscyplinarne Forum Bezpieczeństwa Pacjenta www.bezpieczny-pacjent2022.pl przypomniał nam jak ważną i odpowiedzialną rolę w systemie ochrony zdrowia odgrywa nasza specjalność.
III Kongres Towarzystw Naukowych
W dniach 20-22 października br. odbył się w Gdańsku III Kongres Towarzystw Naukowych, w czasie którego przedstawiono inicjatywę Interdyscyplinarnego Bezpieczeństwa Pacjenta.
Prof. Andres o bezpieczeństwie pacjenta
Moim zdaniem, najważniejszym wnioskiem z pandemii COVID-19 jest konieczność powrotu do podstawowych zasad organizacji opieki zdrowotnej mających na celu zapewnienie ciągłości procesu leczenia pacjentów.
Rola polityków i liderów w sektorze zdrowia
Podstawowym zadaniem liderów na wszystkich szczeblach jest stworzenie i podtrzymywanie kultury bezpieczeństwa pacjentów we wszelkich środowiskach oraz instytucjach, które planują, organizują i świadczą usługi w ramach opieki zdrowotnej.